MOBILAIR M27E v proizvodnji pri družbi Unimatic Automationssysteme.
UNIMATIC Automationssysteme

Gradbeni kompresor za industrijo

Predvajaj film
Stisnjeni zrak za zaščitne maske za dihala FFP2

Z začetkom pandemije koronavirusne bolezni je potreba po zaščitnih maskah za dihala FFP2 močno narasla. Podjetje UNIMATIC Automationssysteme GmbH iz kraja Grub am Forst je bliskovito ustvarilo proizvodne naprave tako rekoč iz ničesar. Ko oskrba s stisnjenim zrakom ob povečani potrebi ni več zadostovala, se je podjetje KAESER odzvalo hitro in prilagodljivo. Nenavadna rešitev: električni gradbeni kompresor MOBILAIR M27E.

"Izredni časi zahtevajo izredne ukrepe" – ta znani pregovor velja tudi za UNIMATIC. Proizvajalec stranki prilagojenih montažnih, proizvodnih in testnih naprav je bil postavljen pred poseben izziv, ki je terjal celotne inovacijske sile podjetja, ki deluje na šestih lokacijah po svetu.

Ko je vlada marca 2020 ugotovila pomanjkanje medicinske zaščitne opreme, je pooblastila nemška podjetja, da jo proizvedejo. Tako je UNIMATIC prejel naročilo stranke, naj konstruira proizvodno napravo za zaščitne maske za dihala FFP2. Nemški izdelovalec strojev ni dolgo pomišljal in se je posvetoval s kolegi iz Kitajske. Ti so že imeli dragoceno predznanje, ki ga je bilo mogoče uspešno uporabiti.

"Stranka je nato naročila štiri in zdaj že šest naprav, ki jih gradimo od marca," je pojasnil Alexander Raps, direktor družinskega podjetja s 40-letno tradicijo. Toda zaradi kratkih rokov se je izkazalo, da je naročilo vse prej kot enostavno. "Nujna je bila hitrost. Obstajala je potreba. Sredi avgusta bi morali biti zmožni dobaviti. Toda to je bilo mogoče le, če naprav nismo gradili kot običajno, dobavili stranki in jih tam predali v obratovanje, ampak je pričela naprava obratovati že pri nas na lokaciji."

Zaščitne maske za dihala FFP2 v proizvodnji pri družbi Unimatic.
Proizvodnja zaščitnih mask za dihala FFP2 z naglavnim trakom.
Oskrba s stisnjenim zrakom zrak ne zadostuje

Rečeno, storjeno. Toda Alexander Raps je pri tem podcenjeval pomemben vidik: "Upošteval sem površino in sodelavce, ki lahko upravljajo naprave. Sploh pa nisem pomislil na infrastrukturo." Z drugimi besedami, na oskrbo s stisnjenim zrakom. Običajno namreč obstaja samo en proizvodni cikel, v katerem se naprave testirajo. Praviloma pa se ta postopek ne izvaja za daljše obdobje. Sploh pa ne, če vzporedno deluje več naprav. Tako se je zgodilo, kar se je moralo. Kompresorska postaja ni zmogla dobaviti zahtevane potrebe.

"Ugotovili smo, da imamo na napravo porabo zraka skoraj 1000 litrov na minuto," je pojasnil direktor. "Računali pa smo s 500." Ozko grlo pri stisnjenem zraku je bilo hitro najdeno. Enega od najpomembnejših sestavnih delov v tem postopku – namestitev naglavnih oz. ušesnih trakov in povezovanje prog blaga z ultrazvočnim varjenjem – je bilo treba močno hladiti s stisnjenim zrakom. Poraba zraka je bila pri tem tako velika, da oskrba ni zadostovala. Vse tri proizvodne naprave dnevno proizvedejo po 150.000 zaščitnih mask za dihala FFP2. Tako je vsak dan mirovanja pomenil neznansko izgubo za stranko.

Izdelana zaščitna maska za dihala FFP2.
S to napravo se proizvede 150.000 zaščitnih mask za dihala FFP2 na dan.
Rešitev: električno in mobilno

Zato je bilo treba najti rešitev. Najbolje takoj. "Alexander Raps nas je kontaktiral in prosil za nasvet," se spominja Ralf Hereth, produktni vodja MOBILAIR. "Obstoječa kompresorska postaja je bila zasnovana za običajno proizvodnjo v podjetju UNIMATIC. Zato ni bilo nič čudnega, da dobavna količina ob dodatnih porabnikih ni več zadostovala." A razširitev oskrbe s stisnjenim zrakom je bila vse prej kot enostavna. Pomanjkanje prostora in pomanjkanje cevi za stisnjen zrak sta predstavljala izziv za podjetje KAESER. Tako ni bilo mogoče enostavno postaviti še en vijačni kompresor.

"Nadaljnja ovira sta bila težava s prostorom in omejena moč električnega priključka," je dopolnil Ralf Hereth. "Morali smo najti rešitev, ki deluje z električnim priključkom z največ 32 amperov. Podjetje UNIMATIC ni moglo dati na razpolago večjega priključka, ne da bi odklopilo pomembne naprave." Poleg tega: družinsko podjetje je v neposredni soseščini stanovanjskega območja. Zato so zahteve zrasle še glede emisij izpušnih plinov in hrupa. Ob tem je odpadel mobilni kompresor z dizelskim motorjem in podjetje KAESER je začelo govoriti o električni različici.

V kompresorju M27E smo nato našli popoln model.
Ralf Hereth, produktni vodja MOBILAIR
MOBILAIR M27E v proizvodnji pri družbi Unimatic.
M27E je mobilna rešitev v podjetju UNIMATIC.
MOBILAIR v industriji – prilagodljiva premostitev

MOBILAIR M27E ima izredno tih električni pogon, ki je popolnoma brez izpušnih plinov. 32-amperska vtičnica z vtičem CEE zadostuje, da se močno orodje priključi na potrebno omrežno napajanje. Kompaktna naprava ima zmogljivost 2,6 m³/min pri 7 barih. S tem je M27E primeren ne le za gradbišča, temveč zagotavlja delovanje tudi kot hitra in prilagodljiva premostitev pri ozkem grlu stisnjenega zraka oziroma izpadu stisnjenega zraka v industriji. Ob tem robustna konstrukcija omogoča trajno obratovanje brez težav pri temperaturah okolice med –10 in +40 °C. "Poleg tega je bil izbirni navijalnik cevi za stisnjeni zrak v našem primeru vreden zlata," je povedal Ralf Hereth. Manjkajoči vodi za stisnjeni zrak tako niso več predstavljali težave. Bilo je potrebno samo vtakniti vtič v vtičnico in proizvodnja se je lahko nadaljevala. 

Alexander Raps je povsem navdušen nad hitro in nebirokratsko pomočjo podjetja KAESER iz sosednjega Coburga. "Čez vikend je bila najdena rešitev. Ob taki velikosti podjetja se mi to zdi res izjemno," je bil navdušen direktor podjetja UNIMATIC. "Že celo dolgo sodelujemo s podjetjem KAESER in smo že ves čas zelo zadovoljni. Zame se zmogljivost podjetja pokaže v storitvah in ne v prodaji."

Kliknite tukaj za izdelek:

Električni gradbeni kompresor M27E z do 2,6 m³/min podjetja KAESER KOMPRESSOREN.